Rewelacyjne rozpoczęcie 2018 roku w Rajdach na Regularność.

W dniach 3 –  7 luty odbyła się 21 edycja Rajdu Monte Carlo Historycznego – odpowiednika Rajdu Polski Historycznego w jeździe na regularność. Warto przypomnieć, iż RPH jest drugim najstarszym rajdem, po wspomnianym francuskim odpowiedniku (RMCH).

Co roku Rajd Monte Carlo rozgrywany jest w dwóch formułach – jako jedna z eliminacji WRC ( Rajdowych Mistrzostw Świata) oraz edycji Historycznej w formule na regularność. Nieprzypadkowo termin organizacji przypada na początek roku – panująca zima we Francji sprawia, iż trasy rajdowe są niezwykle wymagające często pokryte lodem, błotem pośniegowym lub po prostu świeżym śniegiem. Stanowi to ważny element utrudniający rywalizację.

Tegoroczna edycja RMCH, była niezwykle udana dla polskich załóg biorących udział w imprezie. Do Rajdu zgłoszonych było aż 314 załóg, z czego 307 wystartowało, w tym 5 polskich. Organizatorzy przygotowali 15 odcinków na regularność, które zawodnicy pokonywali w różnych warunkach pogodowych.

21 RMCH wygrali włosi Aghem Gianmamria/Cumino Diego jadący Lancia Fulvią Coupe 1200 otrzymując 1330 punktów karnych. Drugie miejsce na podium zajęli grecy Delaportas George / Moustakas Spyros na VW Golfie GTi, podium uzupełniła znakomita polska załoga Postawka Stanisław/ Postawka Andrzej startujący Zastavą 1100 ze stratą zaledwie 340 punktów do zwycięzców. Zatem, rywalizacja była bardzo zacięta.

Kolejne miejsca polskich załóg to:

Miejsce 15 Jacek Miller / Maciej Orzechowski – Fiat X1/9

Miejsce 60 Lange Mauritz/ Bany Piotr – Ford Escort RS 2000 MkII,

Miejsce 140 Cisowski Piotr/ Cisowska Natalia – Polski Fiat 125P,

Miejsce 148 Galińska – Postawka Ewa/ Anna Postawka – Polski Fiat 125P,

Warto wspomnieć o zawodnikach, których do tej pory mogliśmy oglądać na trasach RPH, chociażby zdobywcy drugiego miejsca George Delaportas, który w 6 RPH uplasował się tuż za podium na 4 miejscu, Marcattilj Paolo/Giammarino Francesko uczestników 3,4,5 RPH, którzy zajęli 13 miejsce i Litwińskiej załodze Stanevics Agris / Kirkovalds Janis, którzy ukończyli RMCH na 38 pozycji. Świadczy to o mocnej pozycji RPH w cyklu jako ważnego punktu w terminarzu europejskiej czołówki w jeździe na Regularność.

Polskim załogom serdecznie gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów i wierzymy że już pod koniec lata wspólnie zobaczymy się na 7 RPH.