9. Rajd Polski Historyczny odwołany

Po dwóch latach przerwy, do kalendarza FIA na sezon 2020 ponownie został wpisany 9. Rajd Polski Historyczny, organizowany przez Automobilklub Krakowski. Impreza miała być rozegrana w terminie 3-5 września 2020. Oprócz konkurencji międzynarodowej pod nazwą FIA Trophy for Historic Regularity Rallies, 9. R.P.H. miał być również wliczany do Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, a poszczególne etapy dzienne miały stanowić 6., 7. i 8. rundę MPHRR.

– Niestety, rozwój sytuacji zniweczył nasze zamierzenia. Po pierwsze FIA postanowiła ostatnio, że do finałowego rajdu cyklu FIA Trophy for Historic Regularity Rallies w Szwajcarii zostaną dopuszczone wszystkie chętne załogi, nie zaś tylko te, które zdobyły punkty we wcześniejszych rundach kwalifikacyjnych. Z tego powodu wzięły w łeb nasze rachuby co do frekwencji, bo skoro można w Szwajcarii wystartować bez dorobku z rund eliminacyjnych, to potencjalni uczestnicy naszego rajdu oczywiście nie będą brać na siebie dodatkowych kosztów, wynikających ze startu w 9. RPH. Po drugie zapaść gospodarcza, wywołana pandemią Covid 19, pozbawiła nas złudzeń co do pełnego wywiązania się naszych partnerów ze zobowiązań sponsorskich – wylicza Erwin Meisel, dyrektor 9. RPH.

– Wobec takich przeszkód nasz klub musiał z żalem podjąć jedyną słuszną w tych warunkach decyzję o odstąpieniu od organizacji 9. RPH. Nawet przy największym reżymie oszczędnościowym nie będziemy w stanie przygotować tej imprezy jedynie w oparciu o opłaty wpisowe od niezbyt licznej grupy potencjalnych uczestników. Ubolewamy nad tym, bo w przygotowanie zawodów włożyliśmy nie tylko sporo wysiłku i energii, ale także znaczne środki finansowe, które po prostu przepadły. O naszym postanowieniu powiadomiliśmy już PZM i FIA, zaś poprzez tę informację prasową zawiadamiamy wszystkich zainteresowanych – zarówno zawodników, jak i sympatyków sportu samochodowego – dodaje Paweł Owczyński, prezes Automobilklubu Krakowskiego.

Organizatorzy 9. RPH musieli w uzgodnionym z hotelami terminie anulować poczynione w ubiegłym roku rezerwacje miejsc noclegowych. Zarazem zostały złożone rezerwacje dla przyszłorocznej edycji RPH na termin 16-19 października 2021.

Fot. Łukasz Kutyba