Marcin Stryczak i Mateusz Stryczak po raz 5 najlepsi w RPH

„… ten wygrywa, kto najmniej błędów popełnia”. Sentencja Napoleona Bonaparte doskonale odzwierciedla sytuację, jaka miała miejsce podczas finałowego etapu 11 Rajd Polski Historyczny.
Deszczowa, trochę senna pogoda podczas III etapu, nie wróżyła tak gorących emocji i tylu zwrotów akcji, tymczasem napięcie rosło niemal jak u Hitchckok’a. 😉
Postawka Rally Team zdecydowanie prowadzący po dwóch etapach rajdu, popełniają błąd, praktycznie przesądzający o końcowych wynikach rajdu. Podczas RT 28, inkasują ponad 500 punktów karnych więcej niż rywale, otwierając tym samym drogę do zwycięstwa załodze Porsche 911 z nr 3. Marcin Stryczak i Mateusz Stryczak chcąc dowieźć do mety w Trzebini zwycięstwo, musieli jednak mocno kontrolować poczynania załogi Mercedesa 350 SL, która po dwóch etapach traciła do nich niespełna 7 punktów. Wyrównana walka o punkty na kolejnych RT, gdzie prowadzące załogi na przemian uzyskiwały najlepsze rezultaty, trwała aż do RT 34. Następna próba – RT 35 pogrzebała szanse załogi jadącej z nr 2. Błąd, w następstwie którego Jacek Grochowski i Henryk Buszkiewicz zebrali niemal maksymalną ilość punktów karnych, spowodował że spadli na miejsce tuż za podium, a Stanisław Postawka i Anna Postawka awansowali na drugą pozycję.
Dotychczasowa równa i skuteczna jazda załogi Łady Samary, podążającej przez cały rajd za czołową trójką, poskutkowała awansem na najniższy stopień podium. Paweł Krajewski i Jakub Żur przez cały czas jadący bezbłędnie choć trochę pechowo – blokowani kilkukrotnie na trasie, tym razem zostali wynagrodzeni za perfekcyjny pilotaż Jakuba.
Układ czołówki nie zmienił się podczas ostatnich 4 prób RT, a zwycięstwo Marcina i Mateusza Stryczaków w 11 edycji RPH, pozwoliło doprowadzić do remisu 5:5 w rywalizacji z Postawka Rally Team. W walce o prymat w ilości dotychczasowych zwycięstw, załoga zielonego Porsche 911 ma na koncie sukces w 1, 4, 6, 7 i 11 RPH. Z kolei Postawka Rally Team triumfował korzystając z trzech różnych samochodów: Porsche 911 – w 2, 3 i 5, Zastava 101 – 8 oraz PF 125p – 10 edycji.
Czy w kolejnej odsłonie Rajd Polski Historyczny inna załoga dojdzie do głosu, przekonamy się prawdopodobnie za ponad rok 😉